Kadın Fan

Teknoloji Bağımlılığının Çocuklara Zararları

6 ay önce76 Kez OkunduKategori: Anne & Çocuk, Sağlık
Teknoloji Bağımlılığının Çocuklara Zararları
Yazar: Ece YILMAZ

Geçmişte mahalle kültürü ile büyüyen ve bolca arkadaş edinen çocuklar, günümüzde bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik cihazlar ile vakit geçirir. Oysa teknolojik cihazlara uzun vakit ayıran çocukların; dikkat eksikliği, yalnızlık ve ilgisizlik gibi sorunlar yaşadığı gözlemlenmektedir. Ayrıca uzun süre aynı pozisyonda oturmaya bağlı olarak, kas sisteminde bozulma ve obezite sıkça görülür. Bu sebeple her gün yenileri çıkan teknolojik cihazların kullanımına sınırlama getirilmelidir.

Teknolojik Aletlerin Kullanımı Sınırlanmalıdır

Teknolojik Aletlerin Kullanımı Sınırlanmalıdır

Teknolojik Aletlerin Kullanımı Sınırlanmalıdır

0- 2 yaş aralığındaki çocukların, televizyon izlemesi sakıncalıdır. İki yaşından küçük çocuklarda, yeme ve uyku sorunları sık görülür. Çocuğun dikkatini dağıtmak ve yemek yemesini sağlamak amacı ile televizyon izlemesine izin vermek sakıncalıdır. 2 yaş üstü çocukların, sınırlı bir süre, yalnızca eğitici program izlemesine izin verilebilir.

3 yaşından küçük çocukların bilgisayar kullanması zarardır. Bilgisayar oyunlarına meraklı çocuklar, yaşı küçük olmasına rağmen günün uzun bölümünü telefon veya bilgisayar başında geçirir. Oysa radyasyon yayan, gözleri bozan bilgisayar aynı zamanda çocuğun etrafı ile iletişim kurmasını da engeller.

İnternet, bilgi sitelerine girildiğinde faydalıdır. Fakat ulaşımı kolay olan erotik siteler, korku ve şiddet filmleri ve paralı oyun siteleri her zaman çocukları cezp eder. Çocuk bilgisayara oturduğunda; hangi sitelere girdiği ve kimlerle yazıştığı takip edilmelidir.

İnterneti tamamen yasaklamak, çocuğun tepkisini artırır. Komple yasaklamak yerine, internet kullanımına sınırlama getirmek ve bu sınırlamaya düzenli olarak riayet edilmesini sağlamak gerekir.

Yalnız kalan çocuk, daha fazla teknolojik cihazlara ihtiyaç duyar. Çocuğun sıkılmasını önlemek için onunla kültürel faaliyetlere katılmak ve sosyalleşmesini sağlamak gerekir.

Aile, her zaman çocuğun rol modelidir. Günün uzun bölümünü bilgisayar başında geçiren ebeveynlerin, çocukları da bilgisayar bağımlısı olur. Çocuğun teknolojik cihaz kullanımını sınırlamak için, ilk olarak ailelerin bilgisayar kullanımını sınırlaması gerekir.

Teknolojik cihaz kullanımını sınırlamak için, bilgisayar veya telefonu ödül olarak kullanmamak gerekir. Çocukta daha fazla bilgisayar kullanma isteği yaratır.

Çocuğun yaşına göre yaratıcı oyuncaklar bulmak, düşünme yeteneğini geliştirir. Oyun hamuru, kitap veya lego ile vakit geçirmek, teknolojik cihazlara merak duymasını önler.

Bu Haberi Okuyanlar Bunlarıda Okudu!

Son Dakika Bakan Koca Uyardı !
Son Dakika Bakan Koca Uyardı !

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Kocan twitter hesabında paylaştığı İstanbul / Eminönü’ndeki trafik...

Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı
Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı

Sağlık bakanı Dr.Fahrettin Koca Twitter hesabında korona virüse karşı farkındalık yaratmak amacıyla 21 saniyelik kamu...

1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?
1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?

Tüm Dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) kapsamında Türkiye ‘de büyük önlemler ve yardım paketlerini...

Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler
Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler

İnsan vücudunda çok fazla bakteri mevcuttur. Bağırsaklarda bulunan bu bakterilerden bazıları dost bakterilerdir. Bunlara...

Konu Hakkında Yorum Yazın!

Reklam

Önceki yazıyı okuyun:
Seçtiğiniz Okul Çocuğunuza Uygun mu?
Seçtiğiniz Okul Çocuğunuza Uygun mu?

İlköğretimden başlayarak eğitim hayatı süresince çocuklar için seçilen okullar oldukça önemlidir. Çocuğun kendini rahat hissedeceği, arkadaşları ile uyumlu hareket edebileceği...

Kapat