Kadın Fan

Sigarayı Bırakınca Kilo Almaktan mı Korkuyorsunuz?

6 ay önce108 Kez OkunduKategori: Sağlık
Sigarayı Bırakınca Kilo Almaktan mı Korkuyorsunuz?
Yazar: Ece YILMAZ

Sigarayı Bırakınca Kilo Almamak İçin
Kansere neden olan zararlı alışkanlıklar arasında olan sigara, ülkemizde birçok insan tarafından kullanılır. Bağımlılık yaptığı için, başladıktan sonra bırakmak çok kolay değildir. Vücuda verdiği zarar bilindiği için günümüzde birçok insan sigarayı bırakma çabasına girmektedir. Sigara kullanan bireyler, birkaç lokma alıp sigara içme isteği hisseder. Bu sebeple sigara kullanan bireyler, kullanmayanlara oranla daha zayıftır. Fakat zayıf olunmasına rağmen, ciğerlerde biriken balgam nefes almayı zorlaştırır. Kısa mesafeli yürüyüşler dahi, oldukça fazla yorulmaya neden olur. Sigarayı bırakmak isteyenlerin çoğu kilo almaktan korkar. Bazı önlemler alarak sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak mümkündür.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalıdır?

1- Lokmaları uzun süre çiğnemek gerekir; sigara kullanan bireyler, bir an önce sigara yakmak için çok hızlı yemek yer. Aslında tam olarak doymazlar. Sigarayı bıraktıktan sonra hızlı yeme alışkanlığı devam eder. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için, lokmaları daha küçük almak ve en az 20 defa çiğneyerek yutmak gerekir.

2- Stres anında sigara yerine meyvelere yönelmek gerekir; hayatın bir parçası olan stres, sigara kullananların en büyük kalkanıdır. Ufak bir üzüntü anında sigara yakmanın rahatlattığına inanılır. Sigarayı bıraktıktan sonra ise stres anında yeme alışkanlığı başlar. Stres anında yeme isteği belirdiğinde negatif kalorili besinlere yönelmek gerekir. Elma, salatalık gibi besinler yeme isteğini bastırır ve fazladan kalori alımını önler.

3- Az yağlı gıdalar seçilmelidir; sigara kullanan bireyler kolayca kilo almaz. Buna güvenerek damak zevkine göre her gıdayı rahatlıkla tüketir. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için daha az yağ içeren yoğurt ve peynir gibi light ürünlere yönelmek alınan kalori miktarını azaltır. Ayrıca beyaz un, yağ, şeker ve tuz tüketimini sınırlandırarak, kilo kontrolü sağlamak mümkündür.

4- Sigarayı bıraktıktan sonra egzersiz yapmak kilo kontrolü sağlar; yapılan araştırmalar egzersiz yapan insanların daha az sigara içme isteği hissettiğini kanıtlamıştır. Ağır spor yapamayan orta yaştaki bireylerin, her gün 45 dakika yürümesi yeterli olur. Yine yüzme ve koşu gibi sporlar, ciğerleri geliştirir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunlarıda Okudu!

Son Dakika Bakan Koca Uyardı !
Son Dakika Bakan Koca Uyardı !

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Kocan twitter hesabında paylaştığı İstanbul / Eminönü’ndeki trafik...

Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı
Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı

Sağlık bakanı Dr.Fahrettin Koca Twitter hesabında korona virüse karşı farkındalık yaratmak amacıyla 21 saniyelik kamu...

1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?
1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?

Tüm Dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) kapsamında Türkiye ‘de büyük önlemler ve yardım paketlerini...

Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler
Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler

İnsan vücudunda çok fazla bakteri mevcuttur. Bağırsaklarda bulunan bu bakterilerden bazıları dost bakterilerdir. Bunlara...

Konu Hakkında Yorum Yazın!

Reklam

Önceki yazıyı okuyun:
Şizofreni Hastalığı Nedir?
Dikkat Şizofreni Hastası Olabilirsiniz !

Şizofreni Hastalığı Nedir? Şizofren günümüzde sıkça duyduğumuz ve etrafımızda da oldukça artış gösteren bir hastalık olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır şizofreni...

Kapat