Kadın Fan

Seçtiğiniz Okul Çocuğunuza Uygun mu?

6 ay önce62 Kez OkunduKategori: Anne & Çocuk
Seçtiğiniz Okul Çocuğunuza Uygun mu?
Yazar: Ece YILMAZ

İlköğretimden başlayarak eğitim hayatı süresince çocuklar için seçilen okullar oldukça önemlidir. Çocuğun kendini rahat hissedeceği, arkadaşları ile uyumlu hareket edebileceği ve başarısını artırabileceği okul arayışında olan ailelerin, okul seçiminde dikkatli olması gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar neticesinde, sosyal çevrenin akademik başarıyı etkilediği kanıtlanmıştır.

Kreş veya anaokulu dönemine gelen çocuk, sınıf arkadaşları sayesinde ailesinden ayrı farklı bir dünya olduğunu kavrar. Arkadaşları ve onların aileleri ile tanışarak yeni insanlar tanımak, ilk etapta çocuklar için zorlayıcı olsa da sosyalleşmenin ilk adımları bu dönemde atılır. Kendine güvenen çocuk yetiştirmek için; anaokulu ve kreşten başlayarak tüm okullar çocuğun yetenek ve hayallerine göre seçilmelidir.

Seçtiğiniz Okul Çocuğunuza Uygun mu?

Okul Öncesi Dönemi 

3 yaşından itibaren kreş ile tanışan çocuk, ailesinden ilk defa bu kadar ayrı kalır. Kreş seçiminde verilen eğitimin kalitesi, okul hayatında çocuğa büyük katkı sağlar. Kendine uygun arkadaşlar edinebileceği, yeteneklerinin keşfedilebileceği bir kreş seçerek, ilköğretimin temellerinin sağlam atılması mümkündür. Ayrıca https://www.kadinfan.com/okul-oncesi-egitim-neden-onemli/ başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İlköğretim Dönemi

Günümüzde devlet veya özel okulların, ilköğretim kısımları mevcuttur. Eskiye oranla daha küçük yaşta başlanan ilköğretim, becerilerin ve zekâsının ilk fark edildiği okuldur. Daha önce verdiği mezunlar ile büyük başarı yakalamış ve dil eğitimi güzel olan okullarda okuyan çocuk, hayata 1-0 önde başlar. Çocuğun görsel veya sayısal zekâsının fark edildiği okullar, gelecekteki başarıların garantisini verir.

Orta Öğretim Dönemi

Sınav ile girilen liselerin doğru seçilmesi gerekir. Ezberi kuvvetli olan çocukların sözel okullara yönlendirilmesi gerekir. Sayısal bilgisi kuvvetli öğrencilerin ise matematik ve Fen ağırlıklı okullara gitmesi, gelecekteki başarı için kaçınılmazdır. Eve yakın olduğu için veya ulaşımı kolay olduğu için seçilen okullar, gelecekte başarısı vasat ve enerjisi düşük bireylere neden olacak zekâ seviyesi yüksek olan çocukların körelmesine yol açacaktır.

Yüksek Öğretim Dönemi

Ülkemizde yapılan yüksek öğretim sınavları, birçok öğrencinin kendi arzusu dışındaki okullara kaydolmasına neden olmaktadır. Sene kaybetmemek için kendi branşı dışında başka okullara giden gençler, mutsuz şartlarda çalışmaya mecbur kalır. En doğru üniversiteyi seçmek için; eğitim hayatındaki becerileri gözden geçirmek ve hayalleri bu beceriler ile birleştiren mesleğe yönelmek gerekir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunlarıda Okudu!

Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ?
Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ?

Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ? Yaz aylarının gelmesiyle birlikte uçurtmaları gök yüzünde görmeye başladık. Peki bu...

Teknoloji Bağımlılığının Çocuklara Zararları
Teknoloji Bağımlılığının Çocuklara Zararları

Geçmişte mahalle kültürü ile büyüyen ve bolca arkadaş edinen çocuklar, günümüzde bilgisayar, telefon, tablet gibi...

Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli ?
Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli ?

Okul öncesinde alınan eğitim kesinlikle çocukların psikolojisini çok fazla etkiliyor. Eğer çocuklar bu okul öncesi eğitimi...

Konforlu Tüp Bebek Tedavisi ve Merak Edilenler
Konforlu Tüp Bebek Tedavisi ve Merak Edilenler

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için artık konforlu tüp bebek tedavisi denen bir sistem uygulanmaktadır. Yumurtalık...

Konu Hakkında Yorum Yazın!

Reklam

Önceki yazıyı okuyun:
Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli ?
Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli ?

Okul öncesinde alınan eğitim kesinlikle çocukların psikolojisini çok fazla etkiliyor. Eğer çocuklar bu okul öncesi eğitimi alılar ise düşünce yapıları...

Kapat