Kadın Fan

Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ?

Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ?
Yazar: Ece YILMAZ

Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte uçurtmaları gök yüzünde görmeye başladık. Peki bu uçurtmalar nasıl yapılır ? uçurtmalar hakkında merak edilen her şeyi açıklıyoruz. Öncelikle uçurtmalar kamıştan , çıtadan, pipetten ve şemsiyeden bile yapılabilmektedir.

Eskiden uçurtma yapmak istediğimizde kamış, bant, poşet gibi hazır malzemeler satılır ve herkes genelde kendi evinde kendi uçurtmasını yaparlardı. Şuanda her şey hazır bir şekilde maalesef önümüze koyuluyor ve özellikle çocuklarımızla geçireceğimiz zamanı azaltıyor. Çünkü bir uçurtma yapmak saatlerinizi alabilir ve çocuklarınızla keyifli dakikalar geçirebilir ayrıca onların el becerilerinin gelişmesine ve bir şeyler üretmeye yönelik isteklerini artırabilirsiniz. Peki Evde uçurtma nasıl yapılır merak edenler için, kağıttan uçurtma nasıl yapılır ? , Kamışlı uçurtma nasıl yapılır ? Uçurtma kuyruğu nasıl yapılır ? sorularını yanıtlıyor ve sizler için çözüm önerileri sunuyoruz.

Kağıttan Uçurtma Nasıl Yapılır?

Kağıttan uçurtma yapması oldukça basit ve kolay yapılan bir uçurtmadır. Adından da anlaşılacağı üzere tamamıyla kağıttan yapılır. Hafif yağmur yağdığı zaman uçurtmanız göklerden bir anda yere çakılabilir, uzun zaman boyunca saklayamazsınız günlük olarak yapılan kullan at tarzı bir uçurtma diyebiliriz. Tabi ki bu uçurtmayı yapmak oldukça basit olduğu için kağıttan uçurtma yapmayı öğrenince tek kaybınız 1 sayfa kağıdınız. (Ağaçlar ölmesin kağıtlar israf olmasın orası çok ayrı bir nokta :=(  ) Gelin şimdi kağıttan uçurtma nasıl yapılır ? öğrenelim.

  • Kağıttan Uçurtma Yapmak İçin Malzemeler ;

1 Sayfa kağıt ;  Biz evde kullanılmayan kitaplıktan aldığımız eski bir cevap anahtarı kağıdını kullandık.

1 naylon ip; Annelerin meşhur kıyafetlerin sökük ve yırtıklarını dikmiş oldukları ipliktir. Oldukça hafif olduğu için kağıttan uçurtmanın kolay uçmasını sağlar.

  •  Kağıttan Uçurtma Yapımı Resimli Anlatım ;  

1 Resimdeki gibi bir dikdörtgen kağıt alınır. 2 .resimde görüldüğü üzere onu kare ye çevirmek için bükülür, daha sonra kare parça kesilir ve diğer parça daha sonra kullanılmak üzere ayrılır. Uçurtmanın kanatlarını yapmak için kare parçada sağ ve sol taraf resimde görüldüğü gibi katlanır. 6. resimde görüldüğü üzere tekrar kanat üzerinde hizalı bir şekilde katlama yapılır ve  7. resimde yer alan dikdörtgen parçadan ayırmış olduğumuz parçadan bir  tek parça kuyruk yapılır. Kuyruk uçurtmanın alt kısmına açılan bir delik ile birlikte birleşmesi sağlanır isterseniz bant yoluyla isterseniz. kağıdı yavaşça kıvırarak uçurtmadan çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Son resimde görüldüğü üzere sağ ve sol yanda küçük katlanmış olan kanat kısmına küçük bir delik açıp ip ile bağlıyoruz terazi genişliği önemli değildir sadece ipin ortasından bağlandığından emin olun artık uçurtmanız gökyüzündeki yerini almaya hazır. Eğer kağıttan uçurtma yeterli gelmediyse aşağıda bulunan kamışlı uçurtma yapma tekniklerini izleyebilir ve daha büyük ve dayanıklı uçurtmalar elde edebilirsiniz.

Kağıttan Uçurtma Nasıl YapılırKağıttan Uçurtma Nasıl YapılırKağıttan Uçurtma Nasıl YapılırKağıttan Uçurtma Nasıl Yapılır

Kağıttan Uçurtma Nasıl YapılırKağıttan Uçurtma Nasıl YapılırKağıttan Uçurtma Nasıl YapılırKağıttan Uçurtma Nasıl Yapılır

Evde Kamışlı Uçurtma Nasıl Yapılır ? Öncelikle kamışlı uçurtma yapmak için kamış bulmamız gerekmektedir. Kamışlar genelde azda olsa su barındıran dere kenarlarında tarlaların genelde sulama kanallarının olduğu bölmelerde yada bataklık civarlarında bulunmaktadır. Eğer kamış bulamıyorsak evinizdeki çiçeklerin köklerine bakın çiçeği satın aldığınız çiçekçi muhakkak çiçeği dengelemek için köküne kamış saplamış olabilir. 🙂 ayrıca bazı kırtasiyelerden temin edebilirsiniz.

Şimdi gelelim evde kamışlı uçurtma nasıl yapılır sorusuna kamışlı uçurtma yapmak için öncelikle kamış bıçak yardımıyla 3 parçaya bölünür. Daha sonra güzel kamışlar hemen hemen düz bir şekil alıncıya kadar üzerindeki kıymıklar temizlenir. Tam orta noktasından ip ipe bağlanarak sağlı sollu bütün aralıklardan geçirilir. Aşağıdaki daha önce yapmış olduğumuz uçurtma resimlerinin üzerine tıklayarak görebilirsiniz. En son aşamada iyice sağlam olduğundan emin olduktan sonra kamışların ucundan geçecek şekilde ip ile çerçeve yapılır daha sonra poşet ve bant yardımıyla kaplama işlemi yapılır.

Uçurtma Nasıl Yapılır Uçurtma Nasıl Yapılır
Uçurtma Nasıl Yapılır Uçurtma Nasıl Yapılır

Uçurtma Kuyruğu Nasıl Yapılır ?

uçurtma kuyruğu için öncelikle yorgan ipini temin etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kuyruk yapımı için düz bir poşet kesin ve daha sonra silindir şekline getirerek dilim dilim kesin en son olarak da yorgan ipine kesmiş olduğunuz poşetleri geçirmek için aşağıda çekmiş olduğumuz videoyu izleyin ve bu işlemi baya bir tekrarlamanız lazım : = ) aklınıza takılan herhangi bir konuda bize yazabilirsiniz sizlere yardımcı olmaktan gurur duyarız.

Bu Haberi Okuyanlar Bunlarıda Okudu!

Bireysel Destek Kredisinde Büyük Sistem Açığı!
Bireysel Destek Kredisinde Büyük Sistem Açığı!

3.000 TL, 5.000 TL , 7.5000 TL ve 10.000 TL olarak sunulan bireysel destek kredisi korona virüs kapsamında hanelerin elektrik, su,...

Bireysel Destek Kredisinde Eş Durumuna Dikkat!
Bireysel Destek Kredisinde Eş Durumuna Dikkat!

Bilindiği üzere Korona Virüsü nedeniyle bir çok hane ekonomik acıdan büyük sıkıntılar çekiyor. Devlet bunun önüne...

İBB Askıda Fatura Öde ve Askıda Fatura Bırak Sistemi
İBB Askıda Fatura Öde ve Askıda Fatura Bırak Sistemi

İstanbul Büyük şehir belediyesinde bünyesinde başlatılan Askıda fatura hizmetiyle özellikle korona virüsü sebebiyle...

Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı
Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı

Sağlık bakanı Dr.Fahrettin Koca Twitter hesabında korona virüse karşı farkındalık yaratmak amacıyla 21 saniyelik kamu...

Konu Hakkında Yorum Yazın!

Reklam

Önceki yazıyı okuyun:
Cepte Şok Uygulaması İndir
Cepte Şok Uygulaması İndir İndirimleri Kaçırma!

Cepte Şok uygulaması şok marketin ios ve android cihazlar için geliştirmiş olduğu uygulamasıdır. Uygulama temel olarak şok marketlerdeki bütün ürünleri...

Kapat