Kadın Fan

Doğum Kiloları Nasıl Verilir ?

6 ay önce80 Kez OkunduKategori: Anne & Çocuk, Sağlık
Doğum Kiloları Nasıl Verilir ?
Yazar: Ece YILMAZ

Doğum Kilolarından Kurtulma Yöntemleri

Hamileliğin ilk aylarında başlayan kilolar, doğumdan sonra annelerin kâbusu haline gelir. Henüz dünyaya gözünü açan ve annesinin tükettiği besinler ile beslenen bebeğin sağlığı için, ilk aylarda diyet yapmak risklidir. Doğum esnasında yıpranan rahim nedeni ile spor yapmakta olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple doğum kilolarından kurtulmak için, 1–2 ay beklemek gerekir. Emzirmek, yapılamayan diyet ve sporun yerine fazla kiloların bir kısmından kurtulma şansı verecektir. Bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri barındıran anne sütü, bedenin sıkılaşıp şekil alması açısından da önemlidir.

Doğum Kiloları Nasıl Verilir ?

Doğum Kiloları Nasıl Verilir ?

Doğum Kilolarından Kurtulmak İçin

Sezaryen yerine normal doğum yapmak, gebelik sürecinde alınan fazla kiloların bir kısmının verilmesine katkı sağlar. Anneyi ve bebeği zorlayan normal doğum, bedeninin daha kısa süre içinde toparlanmasını sağlar. Ayrıca normal doğum ile dünyaya gelen bebekler daha dayanıklıdır.

Hamilelik süresince; bol su içmek ve yürüyüş yapmak, doğum kilolarından daha kolay kurtulma şansı verir. Fakat daha rahat spor yapabilmek için, protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Ağırlık ve gayret gerektiren diğer spor dallarının aksine, yürüyüş bedeni zorlamadan yapılan bir spor faaliyetidir. Özellikle hamileler ve yaşlılar için ideal spordur.

Doğumdan sonra; un, şeker ve yağdan uzak durarak, kolayca kilo verilebilir. Süt yapması için fazladan yemek yerine, faydalı besinleri sınırlı yemek gerekir. Bebeğin ihtiyacı olan; protein ve vitaminler düzenli alındıktan sonra, gereğinden fazla yemek doğum sonrası tekrardan kilo almaya neden olur. Hem hamilelik hem doğum sürecinde bol et, balık ve salata yemek yeterlidir.

Vücudu zorlamadan yapılan bisiklete binme, yüzme gibi spor dalları doğum kilolarından kurtulmak ve vücudu eski formuna sokmak için idealdir. Doğumdan bir ay sonra başlanabilen bu spor dalları, kısa süre içinde kilo vermeyi garantileyecek, kasları çalıştırarak annenin daha enerjik olmasını sağlayacaktır.

Doğumdan sonra kilo fazlası kadar şişkinlik vardır. Şişkinliği yok etmek için; kiraz sapı ve mısır püskülü ile hazırlanan doğal çaylar içilebilir. Anne sütünü artıran ve her hangi bir yan etki göstermeyen bu çaylar, vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar.

Bu Haberi Okuyanlar Bunlarıda Okudu!

Son Dakika Bakan Koca Uyardı !
Son Dakika Bakan Koca Uyardı !

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Kocan twitter hesabında paylaştığı İstanbul / Eminönü’ndeki trafik...

Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı
Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı

Sağlık bakanı Dr.Fahrettin Koca Twitter hesabında korona virüse karşı farkındalık yaratmak amacıyla 21 saniyelik kamu...

1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?
1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?

Tüm Dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) kapsamında Türkiye ‘de büyük önlemler ve yardım paketlerini...

Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler
Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler

İnsan vücudunda çok fazla bakteri mevcuttur. Bağırsaklarda bulunan bu bakterilerden bazıları dost bakterilerdir. Bunlara...

Konu Hakkında Yorum Yazın!

Reklam

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Nedenleri
Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Nedenleri

0-6 yaş aralığındaki çocuklarda sıkça görülen davranış bozuklukları, çoğu zaman dikkat çekmek amacı ile yapılır yani geçicidir. Fakat bazı davranış...

Kapat