Kadın Fan

Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Nedenleri

6 ay önce75 Kez OkunduKategori: Anne & Çocuk, Sağlık
Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Nedenleri
Yazar: Ece YILMAZ

0-6 yaş aralığındaki çocuklarda sıkça görülen davranış bozuklukları, çoğu zaman dikkat çekmek amacı ile yapılır yani geçicidir. Fakat bazı davranış bozuklukları kalıcı olabilir. Burada en büyük görev ailelere düşer. Tırnak yeme, alt ıslatma, parmak emme, kekeleme gibi davranış bozukluklarının temelinde, çocuğun iç dünyasında yaşadığı stres yatar. Kendini mutlu hissetmeyen çocuk, yaşadığı kaygıları davranış bozukluğu olarak dışa vurur. Uzman bir psikolog tarafından kolayca tedavi edilebilen davranış bozukluklarında, erken dönemde fark etmek ve tedavi için başvurmak önemlidir.

Çocuklarda Davranış Bozukluklarının Nedenleri

Dikkat çekmek; çalışan ve çok yoğun yaşayan ailelerin çocuklarında sıkça görülen dikkat çekme isteği, çocuğa yeterli vakit ve sevgi gösterildiğinde kendiliğinden çözümlenir.

İntikam alma isteği; aşırı yaramaz olarak nitelenen ve sıkça dayak yiyen, yani değer görmediğini düşünen çocuklarda görülür. Otoriter ailelerin çocuklarında otomatikman gelişir. Çocuk bir nevi ailesine başkaldırır.

Yetersizlik; çocuğuna aşırı korumacı davranan onun hatalarını örten ailelerde sıkça görülür. Her hatasında ailesini arkasında gören çocuğun, kendine güven gelişmez. Aşırı duygusal ve çabuk kırılgan olur. Yetersizlik hissettiği için davranış bozukluğu gelişen çocuklar, tutum değişmedikçe ailesine her zaman bağımlı kalır.

Güç kullanma isteği; kaba kuvvetin yaygın olduğu ailelerde görülür. Ailesinden gördüğü şiddeti normal kabul eden çocuk, öfkelendiğinde aynı şiddeti ailesine rahatlıkla göster.

Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Nedenleri

Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Nedenleri

 Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Nasıl Yaklaşmak Gerekir?

Davranış bozukluğu ilk fark edildiğinde, geçici olarak değerlendirilir ve kızma veya dövme neticesinde bırakılabileceği düşünülür. Oysa çok sert tepki göstermek, parmak emme, alt ıslatma veya tırnak yeme gibi davranışların artarak devam etmesine neden olur. İçsel problemler çözümlenmedikçe, bırakılan yanlış davranışın yerini farklısı alır. Davranış bozukluğu başlayan çocuğa doğru yaklaşım, ilk olarak neyin yolunda gitmediğini fark etmek ile başlar. Çocuğun söylemediği ama kafasına taktığı sorun fark edildiğinde, ailenin hatalı yaklaşımı da kendiliğinden değişir. Bazı çocuklarda kardeş kıskançlığı bazı çocuklarda ise ilgi eksikliği davranış bozukluğuna yol açabilmektedir. Çocuğa daha uzun ve daha kaliteli vakit ayırmak, çocuktaki özgüveni pekiştirip yanlış davranışı önler.

Bu Haberi Okuyanlar Bunlarıda Okudu!

Son Dakika Bakan Koca Uyardı !
Son Dakika Bakan Koca Uyardı !

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Kocan twitter hesabında paylaştığı İstanbul / Eminönü’ndeki trafik...

Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı
Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı

Sağlık bakanı Dr.Fahrettin Koca Twitter hesabında korona virüse karşı farkındalık yaratmak amacıyla 21 saniyelik kamu...

1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?
1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?

Tüm Dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) kapsamında Türkiye ‘de büyük önlemler ve yardım paketlerini...

Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler
Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler

İnsan vücudunda çok fazla bakteri mevcuttur. Bağırsaklarda bulunan bu bakterilerden bazıları dost bakterilerdir. Bunlara...

Konu Hakkında Yorum Yazın!

Reklam

Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı ?
Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı ?

Boşanma Çocuğa Nasıl Anlatılır? Modern hayatın bir parçası olan boşanma, en büyük etkiyi çocuklar üzerinde bırakır. Özellikle yaşı küçük olan...

Kapat