Kadın Fan

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı ?

6 ay önce91 Kez OkunduKategori: Anne & Çocuk
Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı ?
Yazar: Ece YILMAZ

Boşanma Çocuğa Nasıl Anlatılır?

Modern hayatın bir parçası olan boşanma, en büyük etkiyi çocuklar üzerinde bırakır. Özellikle yaşı küçük olan çocuk için, boşanma kararı tam sarsıntıdır.  Boşanmanın çocuktaki etkilerini minimuma indirmek için, ailelere büyük görevler düşer. En önemlisi ise ortak karar almak ve çocuğa açıklanma aşamasında ortak hareket etmektir. Çünkü boşanan ailelerin yeterince ilgilenilmeyen çocuklarında; suçluluk veya terk edilmişlik hissi oluşacağından madde bağımlığı ve davranış bozukluğu gibi telafisi oldukça zor olan sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Boşanma sürecinde, çocuğun hareketlerindeki değişim yakından takip edilmeli ve vakitlice önlem alınmalıdır.

Boşanma kararı alan ailelerin, çocuklarına vermesi gereken mesajlar;

Boşanmanın çocuktan kaynaklanmadığı açıklanmalıdır; boşanma aşamasındaki ailelerin çocuklarında ile olarak kendini suçlama görülür. ‘’Derslerimde daha başarılı olsaydım veya kardeşlerimle daha az kavga etseydim boşanmazlardı’’ diye düşünen çocuk, anlaşmazlığın merkezinde kendini görür. Boşanma kararı aldıktan hemen sonra eşlerin ayrı ayrı çocuk ile konuşması ve bu kararın çok farklı ve özel nedenlerden alındığı yani çocuğun hatası olmadığı açıklanmalıdır.

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı ?

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı ?

Çocuk ile olan ilişkinin değişmeyeceği açıklanmalıdır; boşanma kararı sonrasında ayrılan evler, çocuğa aile fertlerinden birini kaybettiği düşüncesi yaratır. Boşanma aşamasında olan ebeveynlerin, çocuğa vermesi gereken ilk mesajlardan biri de tıpkı boşanma öncesi olduğu gibi her durumda senin yanında olacağızdır. Boşanma aşamasında çocuğun yanında kavga etmemek ve özel sorunları yalnızken konuşmak, boşanan eşler arasındaki uyumu çocuğa kanıtlayacaktır.

Karşılıklı suçlamalar çocuğu olumsuz etkiler; evliyken sürekli kavga eden çiftlerde boşanma süreci oldukça hırçındır. Karşılıklı suçlamalar ile devam eden boşanma süreci, en çok çocukları etkiler. Diğer ebeveyni çocuğun yanında suçlamak, çocuğun annesine veya babasına kin duymasına neden olur.

Boşanma kararının, onun hayatını nasıl etkileyeceği konusunda açık olun; boşanma sürecini daha az hasar ile atlatmak için, çocukla açık konuşmak gerekir. Kendi hayat koşullarının ne yönde değişeceğini bilmek isteyen çocuk, yetişkinler gibi ayrıntılı bir açıklama bekler. Boşanma sonrasında, evlerin veya bazen şehirlerin ayrılacağı ve yaşam koşullarının değişeceği, diğer ebeveyn ile geçireceği zamanın kısıtlanacağı gibi konular, çocuğa açık olarak anlatılmalıdır.

Bu Haberi Okuyanlar Bunlarıda Okudu!

Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ?
Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ?

Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ? Yaz aylarının gelmesiyle birlikte uçurtmaları gök yüzünde görmeye başladık. Peki bu...

Teknoloji Bağımlılığının Çocuklara Zararları
Teknoloji Bağımlılığının Çocuklara Zararları

Geçmişte mahalle kültürü ile büyüyen ve bolca arkadaş edinen çocuklar, günümüzde bilgisayar, telefon, tablet gibi...

Seçtiğiniz Okul Çocuğunuza Uygun mu?
Seçtiğiniz Okul Çocuğunuza Uygun mu?

İlköğretimden başlayarak eğitim hayatı süresince çocuklar için seçilen okullar oldukça önemlidir. Çocuğun kendini...

Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli ?
Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli ?

Okul öncesinde alınan eğitim kesinlikle çocukların psikolojisini çok fazla etkiliyor. Eğer çocuklar bu okul öncesi eğitimi...

Konu Hakkında Yorum Yazın!

Reklam

Önceki yazıyı okuyun:
Başarılı Çocuk Yetiştirme Yöntemleri
Başarılı Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

Her anne-baba çocuğunun başarılı olmasını arzular. Fakat başarılı olması için yapılan baskı, çocuğu derslerinden soğutur. Oysa okul başarısının temel kuralı,...

Kapat