Kadın Fan

Başarılı Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

3 ay önce49 Kez OkunduKategori: Anne & Çocuk
Başarılı Çocuk Yetiştirme Yöntemleri
Yazar: Ece YILMAZ

Her anne-baba çocuğunun başarılı olmasını arzular. Fakat başarılı olması için yapılan baskı, çocuğu derslerinden soğutur. Oysa okul başarısının temel kuralı, ders çalışmayı bilmek ve zamanı iyi kullanmaktır. Her öğrencinin öğrenme yeteneği farklıdır. Bazı öğrenciler bir duyduğunu hemen kavrar. Baz öğrencilerin ise öğrenebilmesi için dersin görseller ile desteklenmesi önemlidir. Yapılan araştırmalar; 6 yaşına kadar dikkat ve algı becerisini geliştiren egzersiz yapan çocukların daha başarılı olduğunu kanıtlamaktadır. Bu yaştan itibaren okula başlayan çocuğun, okul başarısını artırmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

Başarılı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir?
Çocuğun öğrenme tarzını keşfedin; bazı çocuklar duyarak bazı çocuklar ise görerek hatta çizerek öğrenir. Ders çalışan ama başarılı olamayan çocukların, kendi öğrenme kabiliyetini keşfetmesi gerekir. Yazarak daha iyi kavrayan çocuklar düzenli not tutmalı, duyarak kavrayan çocuklar ise kendi odasında sesli çalışmalıdır.

Verimli ders çalışmayı öğretin; saatlerce çalışmasına rağmen başarılı olamayan çocuklar vardır. Günde yalnızca 45 dakika düzenli çalışarak istediği başarıyı kazanan çocukların özelliği, dikkat süresini verimli kullanmaktır. Çalışması gereken dersin önemli noktalarını not alarak ve ezberlenmesi gereken konuyu kodlayarak çalışan çocuk, çalıştığı dersi beynine yerleştirir.

Başarılı Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

Başarılı Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

Düzenli tekrar yapmasını sağlayın; sınav zamanı yaklaştığında, konular birikir ve asla yetişmez. Oysa ders yılının başından itibaren her dersin tekrarını yaparak her an derse hazır olmak mümkündür.

Ders çalışma saati motivasyona göre ayarlanmalıdır; okuldan eve dönen çocuk, birkaç saat arkadaşları ile oynamak ve dinlenmek ister. Çocuğu hemen ders başına oturtmak, çalıştığı derse odaklanmasını engeller. Ders çalışma planı yaparak, zamanı iyi kullanmayı öğrenen çocuk hem arkadaşlarına zaman ayırır hem yemek ve ders saatlerin dengede tutar.

Ders çalış baskısı çocuğu sıkar; çalışması için her dakika ailesinden baskı gören çocuk, derslerinden soğur. Okul hayatının ilk yıllarından itibaren düzenli bir çalışma programı oluşturmak, çocuğun kısa ama verimli çalışmasını sağlar. Ayrıca uzun süre ders başında olmadığı için sıkılmasını önler. Okul başarısını artırmak için, ders çalışan çocuğa sakin bir ortam yaratmak dikkatini yalnızca dersine vermesi açısından önemlidir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunlarıda Okudu!

Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ?
Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ?

Evde Uçurtma Nasıl Yapılır ? Yaz aylarının gelmesiyle birlikte uçurtmaları gök yüzünde görmeye başladık. Peki bu...

Teknoloji Bağımlılığının Çocuklara Zararları
Teknoloji Bağımlılığının Çocuklara Zararları

Geçmişte mahalle kültürü ile büyüyen ve bolca arkadaş edinen çocuklar, günümüzde bilgisayar, telefon, tablet gibi...

Seçtiğiniz Okul Çocuğunuza Uygun mu?
Seçtiğiniz Okul Çocuğunuza Uygun mu?

İlköğretimden başlayarak eğitim hayatı süresince çocuklar için seçilen okullar oldukça önemlidir. Çocuğun kendini...

Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli ?
Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli ?

Okul öncesinde alınan eğitim kesinlikle çocukların psikolojisini çok fazla etkiliyor. Eğer çocuklar bu okul öncesi eğitimi...

Konu Hakkında Yorum Yazın!

Reklam

Önceki yazıyı okuyun:
Böbreğimi Satmak İstiyorum
Böbreğimi Satmak İstiyorum Diyenler !

Son zamanlarda bir hayli popülerleşen böbreğimi satmak istiyorum, böbrek satış fiyatları ve böbrek arıyorum diye açılan ilanlar dikkatimi çekti. Bir...

Kapat