Kadın Fan

A’dan Z’ye Hamilelik Belirtileri ve Süreci

6 ay önce85 Kez OkunduKategori: Anne & Çocuk, Sağlık
A’dan Z’ye Hamilelik Belirtileri ve Süreci
Yazar: Ece YILMAZ

Hamilesin ama kafanın içinde bir soru işaretimi var, bu yazımızda tüm cevapları bulabilirsiniz. Söz konusu olduğunda hamilelik belirtileri başladığı zaman baş ağrısına yol açan kafanız kurcalayan birçok sorumu var? Özellikle planlanmış bir hamileliğiniz varsa, bunu birçok kişiyle karşılaştırın.   Hamilelik belirtilerinde, tüm bunları ve karışıklığı önlemek için, sadece tek bir semptom değil, birden fazla belirti görmeniz gerekir.

Hamileliğinizin birden fazla göstergesi vardır ve bu hamilelik işaretinin her seferinde aynı görünmeyeceğini belirtmelisiniz. Hamilelik göstergesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak, bir çok belirtilere neden olabileceği gibi, herhangi bir belirti görülmeden de hamile olabileceğinizi unutmamalısınız.

Hamilelik Ne Zaman Başlar ?

Hamilelik Ne Zaman Başlar ?

Hamilelik Ne Zaman Başlar ?

Gebeliğin en önemli ve en belirgin belirtisi, kadınların her ay düzenli olarak aldıkları regl hastalığının süresinin gecikmesidir. Eğer zaman içinde adet kanaması geçirmemişseniz veya çok geç ise, bu soru aklınıza gelebilir “Ben hamile miyim?”. Yani, başka ne zaman   gebelik belirtisi   başlar?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hamileliğin birden fazla işareti vardır ve tüm kadınlar bunu aynı şekilde almaz. Bazı kişilerde birden fazla semptom olabilir ve bazılarında sadece bir tane veya bazen hiç biri görülmeyebilir. Örneğin, bazı insanlarda, hamilelik göstergesi taburculuk tarafından fark edilir ve bazı kişilerde bu belirti asla görülmeyebilir.

Vücutta yorgunluk
Göğüslerde büyüme veya duyarlılık
Mide bulantısı ve kusma
Bazı gıdalarda iştah veya iğrenme
Sık idrar
Baş dönmesi ve dengesizlik
Mod değişiklikleri
Hafif kanama
Kabızlık
Mide ekşimesi
Kasık ağrısının ya da şişmenin yutulması
Vajinal akıntı
Cinsel istekte artış
Sırt ağrısı
Artan vücut ısısı

Hamilelik ifadesi, sizi diğer günler ve haftalar ile fark ettirmeye çalışır. Arasında önemli bir fark var. 3 günlük hamilelik beyanı  ve sonraki dönemde hamilelik beyanı.

Hamilelik Belirtileri 1

”Tüm makaleyi okuyarak gebelik belirtisi sağlıklı bir şekilde ortaya çıktığında soruya verilen yanıtı alabilirsiniz.”

İlk Haftada Gebelik Belirtisi Netleşecek Mi?

Evet, bazı kadınların ilk haftada bile gebelik belirtileri vardır. Embriyo yerleştirme ile başlayan gebelik döneminde, her hafta başka belirtiler göreceksiniz. Birçok kadın hamileliğin ilk birkaç haftasında hamile olduklarını anlamakta zorlanır, ancak erken gebelik semptomlarını ayırt etmek her zaman mümkündür.

Embriyo yerleştiğinde ve yumurtalık sağlıklı bir şekilde döllendiğinde, gebelik meydana gelmiştir. Gebelik oluşumu ile birlikte, vücutta HCG denilen bir hormon salgılanmaya başlar. Bu hormon normalde kanımızda ve idrarımızda bulunur, ancak hamilelik sırasında sürekli olarak artmaktadır. HCG hormonlarının artışı sadece kan ve idrar analizi ile anlaşılabilir. Hamileyseniz şüphelenirseniz, en yakın hastaneye gidebilir ve kan veya idrar testi yapabilirsiniz. Bu testlerde, HCG hormonlarınız hamile olup olmadığını size söyleyecektir.

Ne olduğunu sorduk   Hamilelik belirtileri ve ilk haftada ortaya çıkıp çıkmadığı , şimdi önümüzdeki aylarda deneyimlediğiniz şeyi görelim.

1 Aylık Hamilelik Nedir?

Öncelikle adet kanamasının gecikmesi hamileliği gösteren ilk adım olacaktır. Bu arada, adet kanaması ile karıştırılmamalıdır implantasyon denilen bir kanama görebilirsiniz. Kanamanın aksine, bu kanama 1-2 gün ya da sadece bir leke olarak sürebilir. Bu kanamanın renginin adet kanamasından çok farklı olduğunu ve dönemin çok daha kısa olduğunu tekrar söylemek yararlıdır.

hamilelik belirtileri 2

Tabii ki, her hamile kadının bu kanamayı alması gerekmiyor. İmplant kanaması 3 haftalık hamilelik göstergesine veya 4 haftalık hamilelik göstergesi. Bu şekilde başlayan hamileliğin devamında, yukarıda bahsedilen HCG hormonuna, yani   hamilelik hormonu. Bu hormon miktarı artar, baş dönmesi anne tarafı oluşmaya başladıkça, söz konusu kapatma veya iştah açılması gibi belirtiler görünmeye başlayabilir.

Baş dönmesine ek olarak, mide bulantısı, midesinde şişme, aşırı kokulara duyarlılık, kalpte şişlik ve iştah kaybı, memelerde ağrı ve büyüme sorunları olabilir. Tüm bu belirtiler, hamileliğin ilk haftalarındaki diğer belirtilerdir ve herkes için aynı olmak zorunda değildir.

Hamileliğin ikinci haftasından itibaren memelerde meydana gelmeye başlayan şişkinlikler ve ağrılar dikkatinizi çekmeye başlar. Göğüslerdeki bu ağrı, 4 ila 6 haftada en yüksek seviyeye ulaşabilir. Buna ek olarak, gebeliğin ilk iki haftasında cinsel arzunun artması veya azalması da hamilelik belirtisi olarak kabul edilmektedir.

hamileliğin ilk haftalarından önemli ölçüde artan siyahlık da hamilelik işaretleri arasında sayılır. Bunlara ek olarak, nereden geldiğini bilmediğiniz kasık ve sırt ağrınız hamilelik belirtileri arasında gösterilmektedir. Bu ağrılar hamileliğin ilerleyen saatlerinde artmaya devam edebilir.

HCG Hormonu Ne Zaman Görülebilir?

HCG Hormonu Ne Zaman Görülebilir?

HCG Hormonu Ne Zaman Görülebilir?

HCG hormonu gebeliğin en erken teşhisidir. Sadece kan veya idrar testi ile üretilen HCG hormonu, gebeliğin ilk 48 saatinden itibaren hızla artmaya başlar ve bu artış 10. haftaya kadar kısmen devam eder. Hamileliğinizin 48. saatinde HCG hormonuna bakarsanız, emin olmak için bu hormona iki gün içinde birkaç kez bakabilirsiniz.

Hamilelikte Diyabet Göstergesi Nedir?

Önce size diyabetin ne anlama geldiğine dair kısa bir genel bakış sunalım.

Hamilelik Belirtileri 3

Mide arkasındaki pankreasın görevi, kişide kan şekerini düzenleyen hormonları salgılamaktır. Burada, insülin ve insülin insan vücudu tarafından salgılanmadıkça veya salgılanmadığında pankreas tarafından salgılanan hormonlardan biri hücreye ulaşamaz. Vücutta hücre enerjisi sağlamaktan sorumlu olan şeker, insülin salgılanmadığında bir takım sorunlara neden olur. İnsülin salgılanmadığı zaman,   vücut kanda birikir ve ne olması gerektiğinin üstünde bulunur. Bu nedenle, şeker oranı arttırılır. Bu durumda, diyabet oranı yüksek olduğunda, vücudun tüm hücrelerine zehir gibi zarar vermeye başlar. Diyabetin tüm bu nedenlerden dolayı hayati fonksiyonları bozan bir hastalık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kişi glikoz seviyesini arttırırsa, çok fazla su içerse, yemeğe ve çok fazla idrara çıkma ihtiyacı hisseder .

Gebelikte Diyabet Ne Kadar Yaygındır?

Gebelikte Diyabet Ne Kadar Yaygındır?

Gebelikte Diyabet Ne Kadar Yaygındır?

Gebelikte diyabet prevalansı yüksektir, çünkü gebeliklerin beslenme gereksinimleri, hormonların salgılama seviyesi ve vücudun hareketsizleştirilmesi gibi nedenlerin nedeni budur. Yapılan değerlendirmelere ve istatistiklere göre, gebeliklerin yaklaşık% 5’inin diyabet olduğu belirtilmektedir.

Gebelikte diyabetin göstergesi nedir?

Aslında, birçok gebe kadının herhangi bir diyabet semptomu yoktur ve hamile kişi diyabet şikayetleri için doktora başvurmaz. Bu durumda, doktor gözetimine duyulan ihtiyaç artmaktadır çünkü bu durumun durumunu tanıyamayan hamile için bir risktir. Bununla birlikte, doktor kontrolleri düzenli olarak yapıldığında bu anlaşılabilir. Örneğin, bebeğin suyu normalden normalse, annede gizli bir diyabetik bozukluk olarak yorumlanabilir ve bu bir semptom olarak algılanabilir. Bir aday anne gizli diyabet rahatsızlığı olarak yorumlanabilir ve bir semptom olarak algılanabilir. Ancak, çok fazla içme suyu, kilo kaybı, çok fazla yemek yeme, sık idrara çıkma diyabet şüpheliyi yapacak diğer belirtiler arasında olabilir. Bu gibi durumlarda, gebe kişi zaman kaybetmeksizin gerekli testleri, testleri ve muayeneleri yaparak ve bu şekilde ilerleyerek diyabetin varlığı veya yokluğu ile teşhis edilmelidir. Herhangi bir diyabet tespit edilirse, doktor tarafından verilen diyetin sonuna kadar takip edilmelidir.

Hamilelik Belirtileri 4

Gebelikte Diyabet Testi Nasıldır?

Bir başka merak, hamilelikte diyabetin nasıl test edileceğidir. Diyabet testinden önce, anneden 12 saat boyunca hiçbir şey yememesi istenir. Bu süreden sonra annenin diyabeti test edilmelidir. Daha sonra anneye 100 gram glukoz verilir ve birkaç saat sonra gebe kişinin kan şekeri seviyesi test edilmelidir. Diyabet değerlerine bakıldığında, tam tersine, anne babaların diyabetik durumda olup olmadığı kesin olarak belirlenebilir.

Gebelikte Yüksek Diyabet Testi

Uzun zamandan beri, gebelikte yüksek diyabet testinin zararlı olup olmadığı tartışılmıştır. Bu sorunun etrafında birçok doktor ikiye ayrıldı ve birbirlerine karşı fikirler ve argümanlar sundu. Her şeyden önce, yaşamı boyunca herhangi bir diyabet belirtisi göstermeyen bir kadında bile, hamileliğinde diyabet görülebilir. Diyabet ile hamile kalmak, diyabet öykünüz olmasını gerektirmez. Diabetes mellitus insülin dengesizliğinden kaynaklanır ve hamileliğiniz sona erdiğinde, diyabetiniz genellikle kendiliğinden sona erer. Gebe kalmadan önce diyabetli olan kadınların hamilelikte çok daha büyük bir sorunu olabilir. Tedaviye kadar çok daha fazla özen göstermeleri ve doktor tedavisine ayak uydurmaları şarttır.

Hiperglisemi testi veya oral glikoz tolerans testi, annenin insülin dengesini test etmek ve diyabet riskini taşıdığını bulmak için en yüksek diyabet gelişme riski taşıyan haftanın 24. ve 28. haftaları arasında gerçekleştirilir. Bu test için 50 gr glikoz içeren bir şekerli su anne tarafından içilmeli ve daha sonra diyabet semptomlarının olup olmadığını belirlemek için kan değerleri kullanılmalıdır. İlk testin sonucu yüksekse, kesin bir sonuç elde etmek için 100 g oral glikoz testi denenmelidir.

Hamilelik Belirtileri 5

Bu uygulama, annenin belirli bir miktar şeker almasını ve bir süre acıkmasını gerektirdiği için son zamanlarda tartışmayı atlatmamıştır. Özellikle Kardiyoloji Profesörü. Canan Karatay, bu yöntemin annelere çok zarar verdiğini savunuyor. Doğal beslenen annelerin diyabet geliştirmeyeceğine dikkat çeken Karatay, rutin olarak uygulanan şeker taraması testlerinin sakıncalı olabileceğinin altını çiziyor.

Hamilelik  Sırasında Diyabet Yapmak?

Gebelik döneminden önce diyabet hastası olan anneler çok dikkatli bir şekilde kontrol altına alınmalı ve gerekli kontroller zamanında ve her zaman gözetim altında yapılmalıdır. Aksi halde, diyabetik bebekte çok seriou anomalilerinin görülme riski yüksektir.   anne . Ancak, hamilelik öncesi diyabetiniz yoksa ve hamileliğinizde diyabetiniz varsa, bebeğin zarar görmesi daha az olasıdır. Bu durumu küçük bir diyet ve planlı bir uygulama ile kontrol etmek çok daha kolay.

Diyabet hamilelikte erken doğum yapabilir mi?

Diyabet hamilelikte erken doğum yapabilir mi?

Diyabet hamilelikte erken doğum yapabilir mi?

Preterm doğum, hamilelik öncesi diyabetli olan anneler için çok yaygındır. Birçok diyabetik anne, hamileliğinin 37. haftadan önce başladığı durumla karşı karşıyadır. Bu nedenle çoğu doktor diyare hastası adayları daha önce sezaryen ile almışlardır. Bu gibi durumlarda maalesef bebeğin akciğerleri yeterince gelişmez, dolayısıyla bebeğin solunum problemleri olabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunlarıda Okudu!

Son Dakika Bakan Koca Uyardı !
Son Dakika Bakan Koca Uyardı !

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Kocan twitter hesabında paylaştığı İstanbul / Eminönü’ndeki trafik...

Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı
Sağlık Bakanlığı Korona Virüse Karşı Kamu Spotu Yayınladı

Sağlık bakanı Dr.Fahrettin Koca Twitter hesabında korona virüse karşı farkındalık yaratmak amacıyla 21 saniyelik kamu...

1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?
1000 TL Yardım Başvurusu Geri Ödemeli Mi ?

Tüm Dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) kapsamında Türkiye ‘de büyük önlemler ve yardım paketlerini...

Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler
Probiyotikler Eczanede Değil Evinizde İşte Doğal Probiyotikler

İnsan vücudunda çok fazla bakteri mevcuttur. Bağırsaklarda bulunan bu bakterilerden bazıları dost bakterilerdir. Bunlara...

Konu Hakkında Yorum Yazın!

Reklam

Önceki yazıyı okuyun:
Doğum Kiloları Nasıl Verilir ?
Doğum Kiloları Nasıl Verilir ?

Doğum Kilolarından Kurtulma Yöntemleri Hamileliğin ilk aylarında başlayan kilolar, doğumdan sonra annelerin kâbusu haline gelir. Henüz dünyaya gözünü açan ve...

Kapat